Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a prezentat mai multe alocări bugetare pentru anul curent, susținând că o serie de programe educaționale și sociale implementate în capitală sunt unice la nivel național.
Edilul capitalei a declarat că administrația municipală a prevăzut pentru anul în curs 82,3 milioane de lei pentru întreținerea grupelor cu program prelungit din instituțiile de învățământ.
Totodată, pentru programele claselor cu profil au fost alocate 103 milioane de lei.
Un capitol important îl reprezintă serviciile și programele destinate persoanelor cu nevoi speciale și grupurilor vulnerabile. Potrivit primarului, aproximativ 800 de milioane de lei sunt direcționați prin diverse proiecte și programe pentru sprijinirea a circa 380 de mii de persoane din municipiu și nu doar.
„Sunt susținute persoanele aflate în incapacitate, cele cu venituri mici sau care nu pot face față anumitor cheltuieli și provocări de ordin personal, familial sau economic”, a precizat Ion Ceban.
Pentru întreținerea instituțiilor sociale sunt prevăzute peste 33 de milioane de lei, iar pentru acordarea ajutoarelor materiale destinate persoanelor vulnerabile – 15 milioane de lei.
De asemenea, 15 milioane de lei sunt alocate pentru alimentația în cantinele sociale, serviciu pe care primarul îl consideră aproape inexistent în alte localități din țară.
Ion Ceban a mai menționat că în municipiul Chișinău funcționează aproximativ 40 de servicii sociale pe care le-a calificat drept unice la nivel național.





