Sursa imagine: ipn.md

Numărul plăților efectuate cu cardul, în creștere

Pe parcursul trimestrului doi al anului curent, indicatorii activității cu carduri de plată și-au menținut tendința de creștere, numărul cardurilor aflate în circulație majorându-se cu 7,6% față de aceeași perioadă a anului precedent. Numărul plăților fără numerar efectuate cu cardurile emise în țară și-a menținut trendul de creștere, cu 32,5% față de perioada similară a anului precedent. Datele se conțin într-un raport al Băncii Naționale a Moldovei, transmite IPN.

Ponderea cardurilor active a rămas constantă pe parcursul ultimelor trimestre. Cardurile sociale sunt categoria cu cea mai înaltă rată de folosire – 73,4% din totalul cardurilor. 62,2% din numărul operațiunilor efectuate cu cardurile sociale sunt operațiuni de plată fără numerar, însă valoric retragerile de numerar reprezintă 79,4% din totalul operațiunilor efectuate.

Numărul și valoarea plăților fără numerar domestice mențin o tendință ascendentă constantă pe tot parcursul perioadei analizate. Pentru trimestrul doi s-a înregistrat o creștere de 54,5% ca număr și, respectiv, 56,6% ca valoare de față de trimestrul doi al anului 2019.

În ceea ce privește operațiunile efectuate peste hotare cu cardurile de plată emise în Republica Moldova, acestea au fost puternic influențate de restricțiile de circulație impuse odată cu declararea stării de urgență pe teritoriul țării. Numărul retragerilor a scăzut cu 45,6%, iar cel al plăților fără numerar cu 30,7% față de trimestrul doi al anului precedent.

Raportul mai arată că valoarea totală a fraudelor efectuate cu utilizarea cardurilor de plată emise în Republica Moldova a constituit în trimestrul de referință 2,5 milioane de lei. 90% reprezintă fraude efectuate fără prezența fizică a cardului, cu utilizarea numărului de card. Din valoarea totală a fraudelor efectuate fără prezența fizică a cardului, 48,7% s-au produs în rețeaua de acceptare a prestatorilor din străinătate.

Autor: IPN
27.09.2020 Actual
441
0

Comentarii 0


      • Au învățat activismul implicându-se. Povestea a trei lideri comunitari și cum reușesc să-și motiveze semenii

        23.10.2020
      • Alte 10 inițiative locale vor fi susținute financiar în cadrul Programului de capacitare a consilierelor la primul mandat

        23.10.2020
      • Circa 365 de gospodării din satul Târnova, raionul Edineț, au fost conectate la apă

        23.10.2020
      • Conferința de lansare a proiectului moldo-slovac „Apă potabilă în Ialoveni: îmbunătățirea calității vieții în Orașul Ialoveni prin acces îmbunătățit la apă potabilă și conștientizarea despre managementul apei“

        23.10.2020
      • Experții Asociației „MOTIVAȚIE” din Moldova au sensibilizat funcționarii electorali din Strășeni și Criuleni

        22.10.2020