Sursa imagine: shutterstock.com

Noua „epidemie” din rândul adolescenților americani

Autoritățile din sistemul public de sănătate american atrag atenția că tot mai mulți adolescenți fumează țigări electronice, iar consumul de substanțe vaporizatoare în rândul tinerilor a atins un prag de „epidemie”, relatează ABC News.

Avertismentul lansat de Food and Drug Administration arată că țigările electronice au devenit cel mai utilizat produs cu tutun în rândul adolescenților.
 
Cele mai consumate sunt țigările electronice cu arome, spun oficialii FDA, care anul trecut luau în calcul folosirea țigaretelor electronice pentru a-i convinge pe tineri să renunțe la cele clasice. Însă, spun aceștia, nu au anticipat că acestea vor declanșa ceea ce ei numesc „o epidemie a dependenței”.
 
Fenomenul ar putea duce la impunerea unor noi restricții asupra companiilor care produc țigări electronice sau arome. Scott Gottlieb, un oficial al FDA, spune că firmele vor avea la dispoziție 60 de zile pentru a veni cu planuri pentru a reduce consumul produselor lor în rândul tinerilor.
Autor: Digi24.ro
15.09.2018 Actual
318
0

Comentarii 0


      • Experți din Letonia susțin îmbunătățirea calității implementării documentelor de planificare strategică în Regiunea de Dezvoltare Nord

        12.09.2018
      • Experți din Letonia susțin îmbunătățirea calității implementării documentelor de planificare strategică în Regiunea de Dezvoltare Nord

        11.09.2018
      • Eu am curăţat! E rîndul tău!

        11.09.2018
      • Construcția apeductului Fălești va fi finalizată până la sfârșitul anului curent

        11.09.2018
      • Ești tânăr și ingenios și ai multe idei de proiecte? Atunci locul tău e în “Fondul de Antreprenoriat pentru Tineri”!

        05.09.2018