Cariile vor putea fi îndepărtate cu un gel dentar
30.07.2010 Pozitive
377

Obţinerea unui gel care poate regenera celulele din smalţul dentar şi are ca efect astuparea cariilor, ar putea însemna sfârşitul vizitelor la stomatolog pentru plombe, anunţă publicaţia britanică The Telegraph.
Conform oamenilor de ştiinţă francezi care au obţinut acest gel, în doar o lună dinţi grav cariaţi au redevenit complet sănătoşi, conform unor teste de laborator realizate pe cobai. Echipa de cercetători de la Institutul naţional pentru sănătate şi studii medicale din Paris a descoperit faptul că hormonul MSH, care stimulează formarea de melanocite, poate stimula şi regenerarea dinţilor.
Oamenii de ştiinţă au amestecat hormonul MSH cu o substanţă chimică denumită acid poli-L-glutamic. Acest amestec a fost apoi transformat într-un gel ce a fost aplicat pe dinţii unor cobai cu carii. În doar o lună aceste carii au dispărut. După cum transmite Agerpres, noul produs urmează să treacă prin noi serii de teste de laborator şi ar putea fi lansat pe piaţă peste 3 până la 5 ani.
Imagini şocante! Dinţi scoşi pe viu, fără anestezie!
Autor: România liberă
Sursa: romanialibera.ro
Sursa: romanialibera.ro
Flash News
- 24.11.2010
-
Germania a donat 6 automobile Skoda poliţiei moldoveneşti
- 22.11.2010
-
Moldova, pe locul opt la "Eurovision Junior"
- 22.11.2010
-
Germania confirmă că s-a implicat în semnarea tratatului de frontieră moldo-român
- 21.11.2010
-
Un miting de apărare a jurnaliştilor ruşi a avut loc la Moscova
- 21.11.2010
-
Vladimir Ţurcan, preşedintele PUM, grav rănit într-un accident rutier
Video Line
- 24.11.2010
-
Golgota Basarabiei
- 23.11.2010
-
Votează, lume!
- 22.11.2010
-
Accident minier în China
Comentarii (0)