Sursa imagine: captura FB

Arnold Schwarzenegger nu-l va vota pe candidatul republican, "pentru prima dată" de când a devenit cetățean american

Celebrul star hollywoodian și fost guvernator republican de California Arnold Schwarzenegger nu-l va sprijini pe candidatul Partidului Republican în alegerile prezidențiale, Donald Trump. Într-un interviu acordat marți cotidianului italian Corriere della Sera, el a explicat că atitudinea nepoliticoasă a lui Trump față de femei l-a influențat în această decizie, relatează agenția DPA.

După ce în presă a apărut o înregistrare video din 2005 în care Trump a făcut comentarii obscene la adresa femeilor, Schwarzenegger a scris sâmbătă pe Twitter că nu-l va vota pe candidatul republican la președinție, "pentru prima dată" de când a devenit cetățean al Statelor Unite în 1983. 

"Ceea ce vreau să spun este că eu nu cred că este acceptabil pentru oricine să dețină poziții care să diminueze eforturile, rolul și prezența femeilor [în societate]", a declarat actorul de origine austriacă pentru Corriere della Sera.

"Eu am fost un sfânt ca bărbat, greșelile mele sunt publice, a trebuit uneori să-mi cer scuze femeilor, dar respectul între cele două sexe este baza fundamentală a relațiilor sociale'', a adăugat Schwarzenegger, fost culturist de renume.

Actorul a declarat că nu a decis încă dacă va vota pentru democrata Hillary Clinton, dar a insistat că disocierea lui de Trump nu constituie "o invitație de a nu vota", la scrutinul din 8 noiembrie.

"Trebuie să mă gândesc, mult, cu cine voi vota. Pentru mine și pentru mulți americani din mai multe generații este un moment de grele și cruciale alegeri", a spus el.

Autor: agerpres.ro
11.10.2016 Actual
153
0

Comentarii 0


      • Membrii CRD Nord au aprobat proiectele ce vor fi incluse în Planul Operațional Regional Nord 2017-2020

        13.10.2016
      • Voluntarii salvatori din Ungheni vor putea face față situațiilor de urgență

        13.10.2016
      • Autoritățile locale din regiunea Mării Negre și Balcanii de Vest formează rețeaua “Insulele Integrității”, pentru a lupta contra corupției

        13.10.2016
      • Se dă startul activităților din cadrul Săptămânii Naționale a Voluntariatului 2016 în municipiul Bălți

        12.10.2016
      • Cu sprijinul UE, la Rezina a fost inaugurată cea mai modernă secție de tratare a bolilor contagioase

        12.10.2016