Autoritățile din Bălți au scos în stradă gărzile populare

Municipalitatea bălțeană, controlată de Partidul Comuniștilor din R. Moldova, a dispus crearea unui comitet pentru protejarea monumentelor din „capitala de nord”, iar gărzi populare vor patrula în preajma acestora. Măsurile au fost luate după ce în noaptea de duminică spre luni persoane necunoscute au inscripționat pe câteva monumente din Bălți însemne fasciste și ale Noii Drepte.
Viceprimarul de Bălți, Octavian Mahu, a anunțat, luni, într-o conferință de presă că monumentele dedicate eroilor celui de-al război mondial vor fi supravegheate de gărzile populare 24 din 24 de ore.
Gărzile populare vor fi formate din reprezentanți ai întreprinderilor municipale, scrie Gazeta.md.
Octavian Mahu a menționat că, deși bugetul local pentru anul curent nu prevede cheltuieli în acest sens, nu exclude ca autoritățile locale să examineze posibilitatea instalării unor camere de luat vederi la monumentele respective, notează ziarul local SP.
Vandalizarea monumentelor „sovietice” din Bălți s-a produs după ce, recent, Parlamentul din Chișinău a adoptat legea cu privire la interzicerea simbolurilor comuniste și a condamnat crimele comunismului.
Ieri, spicherul Marian Lupu a lăsat să se înțeleagă că autori ai actelor de profanare a monumentelor din Bălți ar putea fi adepți ai PCRM.
Pentru data de 5 august Consiliul Unirii, sprijinit de „Acțiunea-2012”, a anunțat că va desfășura la Bălți un marș unionist, care va finaliza cu un gest simbolic de ardere a simbolurilor comuniste. În replică adepții PCRM au lansat mesaje anti-românești în rețelele de socializare, iar presa pro-comunistă a inițiat o campanie prin care îndemnă populația din Bălți să se mobilizeze la 5 august contra „românilor”.
Referință
galerie foto | Simboluri naziste la Bălți, pe ”monumentul ostașilor eliberatori”
Sursa: hotnews.md
- 24.07.2012
-
Declaraţia socialiştilor cu privire la demisia miniştrilor educaţiei şi afacerilor interne.
- 24.07.2012
-
PRIMA SESIUNE A SEMINARULUI „TEHNICI DE MONITORIZARE A MASS-MEDIA ÎN PERIOADELE ELECTORALE” ÎNCHEIATĂ CU SUCCES
- 24.07.2012
-
26 ŞCOLI ŞI GRĂDINIŢE DIN RAIOANELE ANENII NOI, ORHEI, REZINA, ŞOLDĂNEŞTI, CANTEMIR, LEOVA ŞI UNGHENI VOR AVEA SISTEME MODERNE DE ÎNCĂLZIRE PE BIOMASĂ
- 24.07.2012
-
Reuniune de afaceri moldo-chineză
- 23.07.2012
-
Local Project Coordinator IT
Video Line
- 07.07.2012
-
Drum reconstruit, la Bălți
- 04.07.2012
-
Canicula umflă șoselele din Bălți
- 30.05.2012
-
Ziua Europei la Bălți
Comentarii (0)