Sursa imagine: captura Facebook

Ori Unirea, ori pieirea!

Deputaţii găgăuzi vor referendum pentru adrerarea la comunitatea euro-asiatică. O rusoaică de la Publika TV, Pahomova, vrea referendum pentru conferirea limbii ruse a statutului de limbă de stat. Şi ea nu e singura. Comuniştii vor introducerea bicolorului roş-albastru, după modelul transnistrean roş-verde, şi interzicerea tricolorului pe care Voronin l-a numit drapel fascist, scrie Val Butnaru pe blogul său.

Nu s-a auzit nicio vorbă, nicio reacţie a autorităţilor din Moldova de Est la aceste şi multe alte iniţiative preţioase ale Moscovei.

Încă odată: dacă mâine va avea loc un referendum la orice temă idioată propusă de ideologii ocupanţi, rezultatele vor în fi folosul lor. Şi nu doar din cauza că moldovenii sunt blegi, cu creierul teşit şi cu sindromul Stokholm băgat adânc în cerebel.

Milionul plecat în căutare de un trai mai bun ne va juca festa, odată şi odată. Satele sunt goale. Cei rămaşi sunt pustiiţi şi beau până la idiotizare. Copiii cresc gata mancurtizaţi. Cuţitul a devenit cel mai accesibil şi operabil argument în polemicile şi confruntările de idei de prin mahalale scufundate în beznă. Criminalitatea arată altfel decât în rapoartele Ministerului de Interne.

Moldovenii devin tot mai puţini la număr. Pericolul dezaţionalizării nu e o invenţie a mea. Dacă lucrurile merg tot aşa şi mai departe, ruşii şi acoliţii lor vor hotărâ nestingherit soarta acestui pământ.

Ori îi aducem înapoi pe cei plecaţi, lucru irealizabil după mine, ori declanşăm o discuţie nemiloasă privind viitorul nostru. Să decidem, odată şi odată, dacă putem supravieţui fără România ca neam.

Poroblema se pune în mod tranşant: ori Unirea, ori pieirea!

Autor: Val Butnaru
Sursa: valbutnaru.union.md
26.02.2012 Opinii
8651
0

Comentarii 21

  • Ion:

    Moldovenii nu doresc sa fie subjugati de catre tiganii borati romani! Jos Alianta! Traiasca Republica Moldova!

    26.02.2012 18:25
  • unu' din popor:

    Intr-adevar, ptr romanii moldoveni din Basarabia, singura solutie viabila este Unirea!
    Cel mai bun lucru este ca Basarabia sa se uneasca cu tara-mama: Romania.

    Transnistria trebuie data la schimb Ucrainei ptr teritoriile locuite in majoritate de romani din Ucraina, si in acest fel toti romanii, fie ei ardeleni, moldoveni sau munteni, vor trai uniti intr-o tara care sa isi fi realizat intregirea!!!

    Asa ca, intr-adevar, ori Unirea, ori,...!

    26.02.2012 18:28
  • Sile:

    Romanii nu sunt tigani borati, cum poate este autorul primului comentariu, iar in cazul unirii nici muntenii, nici moldovenii si nici ardelenii nu ar fi subjugati de nimeni,...
    ...lasati asemenea tampenii laoparte...

    Cea mai buna solutie politica ptr acest moment este, bineinteles, actuala Alianta! Cine altcineva, comunistii? criminalii aceia? Sa fim seriosi!...

    26.02.2012 18:32
  • Dinu:

    uai Ion-Ivan tu esti un amarat borat de asta versi zoaie din gura

    26.02.2012 18:36
  • MARIUS:

    DA!!SI PENTRU ROMANI..UNIREA..RERUNIREA AR FI UN LUCRU FOARTE BUN!! PENTRU TOATA NATIA REUNIREA AR FI UN NOUN IZVOR!1 REALIZATI CA SUNTEM SINGURA TAR DIN EUROPA SI CHIAR DIN LUME CARE STE DEPARTITA IN 3!!?
    CE VRETI MAI MULT SI MAI CLAR DECAT ASTA! SUNTEM SCLAVI SI UNIREA AR DA UN VANT MARE!! DA RUSII NEMTII AMERICANII SI MULTI ALTII SUNT IMPOTRIVA EI SUNT ALIATIAI RUSILOR(NEMTII)SAU ALTE MANEVRE(AMERICANII)DAR NOI?...NOI CE VREM?
    SA DIPAREM?

    26.02.2012 19:58
  • Valeria din NY:

    Unirea!

    26.02.2012 20:19
  • EDUARD:

    DA!!! NUMAI CA POPORUL ARE NEVOIE DE AJUTORUL TELEVIZIUNILOR,OAMENILOR DE ARTA,DE UN LIDER CARE SA FACA PASUL CUVENIT SI ATUNCI SUNT INCREZUT CA UNIREA VA DEVENI O ACTIUNE REALA! TREBUIE CAT MAI DES SA FIE PRONUNTAT CUVANTUL UNIREA IN VIATA COTIDIANA!

    26.02.2012 21:08
  • Ghimpler:

    unire na*!

    26.02.2012 22:02
  • alysa:

    U N I R E A

    26.02.2012 22:55
  • Valy:

    Sa ne auda Dumnezeu, si sa fim iar ceea ce am fost!

    26.02.2012 23:58
  • roman fascist:

    nici o unire cu berbedeii de romani sa fim o tara independenta,si cine zice ca sintem romani sa invete istoria reala ca moldova a inventat tara de alaturi si a denumito alexandru ioan cuza in 1859 si cine zice ca stramosii nostri au fost romani is tare prosti noi sintem basarabeni moldoveni ca asa stat cu denumirea romania oficial a fost scrisa in 1876 romania mama vitrega, ca mama bio;ogica ii moldova

    27.02.2012 00:23
  • jos alianta!:

    unitiva cu GHIMPU si cu nepotul lui GEY si mirlito in romania,sa nu auda nimeni de voi in R.MOLDOVA

    27.02.2012 00:28
  • moldovean:

    CU ASA ATITUDINE A ALIANTEI SI GUVERNULUI DE ASTAZI VOM PIERDE NU NUMAI GAGAUZIA DAR SI NORDUL REPUBLICII,SI VA RAMINE CHISINAUL SINGUR,IN CARE VA CONDUCE GHIMPU CA EL MOARE DUPA FUNCTIE DE STAT CIT MAI MARE

    27.02.2012 00:33
  • ceausescu:

    nici o unire sa mai pue pofta in cui lasii de romanasi, ce vreau devidente in europa

    27.02.2012 00:40
  • referendum:

    sa facem referendum sa zica lumea ces moldoveni sau romani,si atunci sa zica ghimpu cine traeste in r.moldova,ca ei nu eau nici 5% si cei care au pasapoarte romanesti mai mult de jumatate au sa zica cas moldoveni,ca eu nustiu nici unu care are pasaport roman sii plecat in europa o zis cai roman

    27.02.2012 00:44
  • sergiu:

    jos alianta, jos romania

    27.02.2012 00:47
  • ion:

    fara de rominia am sa traim mai bine de ce ne trebuie noua tilharii de romani

    27.02.2012 00:52
  • moldovean-roman:

    Sunt din Suceava si as dori sa va scriu parerea mea: pamantul Basarabiei este pamant romanesc!Populatia care este acolo sutn romani indobitociti de rusi si nu cred ca Romania are nevoie de asemenea gunoaie!Solutia: cei care se simt romani 9din Basarabia) sa vina in Romania iar prostimea ,betivii,macurtii,oligoferinii suferind de sindromul Stokholm,etc,SA RAMANA DRACULUI DINCOLO DE PRUT SI SA DEA DUMNEZEU SA SE URCE IAR RUSII CU BOCANCII PE EI! ATUNCI VOM MINA FROMTIRA LA PRUT SI NIMENI NU VA FI LASAT SA SCAPE IN ROMANIA CA IN '40! RAMANI IN INTUNERIC ANIMALELOR BOLSEVICE! RUSII SUNT UN POPOR DE CURVE SI ALCOLISTI SI NU NE TREBUIA SA NE SPURCE CIMPOZITIA ETNICA!

    27.02.2012 04:49
  • buNelu:

    ca sa fie impacatsi si acei oligofreni moldoveni, ar trebui sa ne numim daci, caci asa a fost denumirea pana la Moldova. Iar cei care nu le place sa mearga in Pederatsia Rusa, acolo pot vorbi ruseste si sa ia muie de la rusi cat le pofteste. Pacat pentru ei ca pederatsia in 2017 iarasi se va destrama.

    27.02.2012 10:19
  • Basarabeanu:

    Ba vanea moldofanu,ai ajuns african-european,te duce de curmei kremlinul ca pe un las si de graba o sa te mazileasca,o sa fii transnistrean,strain/sclav la tine acasa,fara PATRIE.Sintem o insula latina in un ocean slav.Avem o singura cale in UE prin ori cu ROMANIA.Sa n-e ajute DUMNEZEU!

    27.02.2012 16:14
  • puiu:

    saracii moldoveni au fost irecuperabil schmbati de propaganda comunistanu mai este nimic de facut cu ei.pacat