Filat, "suspectul" nr. 1

Scriitorul Vladimir Beșleagă consideră organizarea de către guvernul Filat a festivităților cu prilejul jubileului de 20 de ani de la declararea independenței R. Moldova drept ”ceva suspect și neplăcut la bază”.
„Cel mai corect ar fi să nu fie consemnat în genere, pentru că nu este un moment de mare bucurie sau de jubilare. Dar e un moment de tristeţe, de neîmplinire, de un vis frumos, care a existat şi care s-a cam spulberat”, a declarat scriitorul pentru Radio Europa Liberă.
Potrivit lui Vladimir Beșleagă, ”nu e cazul să facem mare gălăgie şi mare veselie. Cel mai bine ar fi fost să facă o analiză serioasă a ceea ce s-a întâmplat, de ce s-a întâmplat aşa cum s-a întâmplat şi ce se întâmplă acum. Şi foarte modest. Dar când se face mare tam-tam, atunci e ceva suspect şi neplăcut la bază”.
Sursa: europalibera.org
- 01.11.2011
-
Masă rotundă de evaluare a proiectului „Importanța studiilor de fezabilitate în consolidarea procesului de dezvoltare regională în Republica Moldova”
- 01.11.2011
-
Buletinul informativ nr.10, elaborat și difuzat de ADR Nord
- 01.11.2011
-
Lansare de studiu: Transnistria - o posibilă unitate administrativ-teritorială de nivelul II în componenţa Republicii Moldova
- 01.11.2011
-
Nu ratați conferința ”Dezvoltare durabilă prin ecotehnologii, ecoproduse, ecoservicii”
- 01.11.2011
-
Expert IDIS recomandă modificarea formulei de calcul a preţului de procurare a gazelor naturale
Video Line
- 26.10.2011
-
"Clovnul de la Elysee"
- 15.10.2011
-
Certificate recunoscute în UE pentru formatori din Moldova
- 06.10.2011
-
In Memoriam, Steve Jobs (1955-2011)
Comentarii (0)