RSS

(video) Alerta de tsunami in Japonia: Se asteapta valuri de 1-2 metri. Zonele de coasta sunt evacuate

07.04.2011 Actual
284
Printează Trimite unui prieten

Sursa imagine: captura video de pe You Tube

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,4 grade s-a produs joi la 40 de km de nord-estul Japoniei, transmit agentiile internationale de stiri. A fost emisa alerta de tsunami pentru coasta nord-estica, unde se asteapta valuri de 1-2 metri.

Potrivit avertizarii de tsunami populatia din zonele afectate de cutremur trebuie sa se indrepte spre zonele mai inalte, transmite televiziunea NHK.

Seismul de 7,4 grade s-a produs la ora 23.23  (14H23 GMT) la o adancime de 40 km. Epicentrul sau s-a situat in Oceanul Pacific la 40 de km de Miyagi. Cutremurul a fost resimtit si la Tokyo, unde cladirile au fost "zgaltaite" mai multe zeci de secunde.

Televiziunea publica NHK a anuntat ca cele doua centrale de la Fukushima nu au suferit avarii.

Un cutremur cu magnitudinea 9, cel mai puternic inregistrat vreodata in Japonia, s-a produs la 11 martie in nord-estul tarii, fiind urmat de un tsunami cu valuri de zece metri inaltime.

Dezastrul a facut peste 28.000 de morti si disparuti.

Vezi mai jos imagini filmate de o televiziune japoneza:

Autor: HotNews
Sursa: hotnews.ro
0

Comentarii (0)



    11.06.2011

    Marş PENTRU Drepturile Omului şi ÎMPOTRIVA discriminării

    10.06.2011

    FLEX Program Coordinator

    10.06.2011

    Patronii agricoli din Moldova îşi reînnoiesc angajamentul împotriva muncilor grele şi periculoase ale copilului, cu ocazia Zilei Mondiale împotriva Muncii Copilului 2011

    10.06.2011

    E nevoie de a reorienta cheltuielile publice de la plata pensiilor şi salariilor bugetarilor la obiective economice pe termen lung

    10.06.2011

    Fără respectarea standardelor sanitare şi fito-sanitare, nu ne putem bucura de un Acord de liber schimb cu UE