Expert rus: Accidentul de la Fukushima este mai grav decât cel de la Cernobîl

Accidentul nuclear de la centrala nucleară japoneză Fukushima este mai grav decât cel de la Cernobîl din 1986, deoarece a durat deja mai mult timp şi implică mai multe reactoare, a apreciat un expert rus.
"Cernobîl a fost ca explozia unei bombe radiologice. Noua bombă radiologică este Fukushima şi ne va costa şi mai scump" în termeni umani şi economici, a avertizat Natalia Mironova, specialist în domeniul termodinamicii, devenită unul dintre principalii adversari ruşi ai folosirii energiei nucleare.
Ea a apreciat că gravitatea accidentului de la Fukushima ar putea depăşi catastrofa de la Cernobîl şi pe scara internaţională a evenimentelor nucleare şi radiologice (INES). Clasificat la nivelul 7, accidentul de centrala nucleară ucraineană este considerat cel mai grav din istoria nucleară civilă.
"Cernobîl a fost clasificat la nivelul 7, în condiţiile în care accidentul a avariat un singur reactor, iar catastrofa nu a durat decât două săptămâni", a spus Mironova. "La Fukushima, au trecut deja trei săptămâni, iar patru dintre reactoare se află într-o stare foarte gravă", a adăugat ea.
Centrala nucleară Fukushima a fost avariată în urma unui cutremur cu magnitudinea 9, urmat de un tsunami care a devastat litoralul pacific din nord-estul arhipelagului.
Agenţia japoneză pentru securitate nucleară a clasificat accidentul de la Fukushima la nivelul 5 pe scara INES.
Sursa: www.mediafax
- 23.06.2011
-
Soroca: A treia sesiune a Programului de instruire „Elaborarea proiectelor din fondurile FNDR și UE”
- 23.06.2011
-
Arbitrajul internaţional şi medierea în ţările CSI: dezvoltarea legislaţiei şi practici moderne
- 23.06.2011
-
65 ani de la instituirea Serviciului municipal de ftiziopneumologie din Chișinău
- 23.06.2011
-
RM ar trebui să negocieze trecerea graduală la un regim de liber schimb cu UE, pentru a atenua din efectele nefaste
- 23.06.2011
-
Sistemul juridic român condamnă romii la locuinţe inadecvate
Video Line
- 17.06.2011
-
Pisica civilizată
- 13.06.2011
-
Deportarea moldovenilor în Siberia
- 08.06.2011
-
De câte ori poate să pice din picioare un beţiv îmbrăcat la patru ace
Comentarii (0)